Insultas- kas tai ir kodėl

11/3/20232 min read

    Galvos smegenų insultas (GSI) yra ūminis kraujotakos sutrikimas, kai sumažėja arba nutrūksta galvos smegenų dalies aprūpinimas krauju ir smegenų audinys negali gauti deguonies ir maistinių medžiagų, todėl smegenų ląstelės pradeda mirti.

      Pagal statistikos departamento duomenis Lietuvoje 2021 mirė 2742 asmenys, kurių mirties priežastis buvo insultas. PSO duomenimis, galvos smegenų insultas yra antra pagal dažnumą mirties priežastis ir trečia pagal dažnumą neįgalumo priežastis visame pasaulyje! Išsivysčiusiose šalyse insultas diagnozuojamas vidutiniškai 73 metų žmonėms. Ūminių insultų skaičius pradeda didėti nuo 40-45 metų, o jaunesniems nei 40 metų pacientams, diagnozuojamas labai retai.

    Galvos smegenų insultas yra skirstomas į išeminį ir hemoraginį insultą. Išeminis insultas (dar vadinamas smegenų infarktu) - yra ūminis židininis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, pasireiškiantis apžiūros metu nustatomais židininiais neurologiniais simptomais, išliekančiais ilgiau kaip 24 val. nuo jų atsiradimo pradžios. Išeminis insultas yra labiausiai paplitusi insulto rūšis, kurį sudaro 80% visų atvejų ir pasireiškia užsikimšus galvos smegenų arterijoms.

Išskiriami šie tipai:

• Smegenų kraujagyslių aterosklerozės sukelta išemija;

• Kаrdioembolinė išemija;

• Smulkių kraujagyslių pažeidimas - lаkūninė išemija;

• Kriptogeninis insultas - kai priežastis neaiški;

• Kita nustatyta priežastis.

Galvos smegenų insultas-kas tai?

Dėl ko ištinka insultas?

     Amžius, lytis, rasė ir genetika yra nekintantys veiksniai turintys įtakos insulto pasireiškimui. Dauguma insultų pasireiškia vyresnio amžiaus pacientams. Jaunesni nei 40 metų asmenys serga retai, nebent jie turi svarbių rizikos veiksnių, tokių kaip diabetas, hipertenzija, hiperlipidemija, rūkymas ar genetinis polinkis. Paaugliams ir jauniems asmenims dažniau pasitaiko hemoraginis insultas. Manoma, jog pacientai, patyrę insultą, turi keturis kartus didesnę pakartotinio insulto riziką.

     Statistika rodo, kad didesnę tikimybę susirgti šia liga turi moterys. Vidutiniškai moterys sudaro šešis iš dešimties žmonių mirštančių nuo galvos smegenų insulto. Tam yra kelios priežastys: ilgesnė moterų gyvenimo trukmė ir kiti rizikos veiksniai, su kuriais susiduria moterys, tokiais kaip aukštas kraujospūdis tiek nėštumo metu, tiek po jo, kurį sukelia tam tikros kontracepcijos vaistų formos, taip pat moterys dažniau patiria depresiją ir nerimą bei patiria didesnį stresą nei vyrai. Vis dėlto, daugumo insultų galima išvengti.

  • Sukontroliuosite kraujo spaudimą. Padidėjęs kraujospūdis- tai labiausiai paplitęs ir didžiausią įtaką turintis veiksnys;

  • Atsisakysite rūkymo;

  • Išvenksite cukrinio diabeto atsiradimo;

  • Laikystinės sveikos mitybos principų;

  • Sureguliuosite cholesterolį kraujyje ir kitus lipidus;

  • Sureguliuosite antsvorį.

Insulto riziką ženkliai sumažinsite jei:

     Sėslus gyvenimo būdas taip pat turi įtakos insulto pasireiškimui. Studijos rodo, kad reguliari mankšta gali būti efektyvus prevencijos būdas, siekiant išvengti ne tik galvos smegenų infarkto, bet ir miokardo.