Praktinė informacija slaugantiems pacientą namuose
11/3/20233 min read
Rūpintis sutuoktiniu ar kitu šeimos nariu namuose gali būti sunku tiek emociškai, tiek fiziškai. Dažniausiai slaugantys asmenys ir slaugytojai patiria nugaros, kaklo ir pečių traumas perkeldami asmenis. Traumos dažniausiai atsiranda kartojant tuos pačius kėlimo ar traukimo judesius.
Didžiausia rizika susižaloti globėjams yra:
1. Traukiant lovoje gulintį asmenį į sėdimąją padėtį;
2. Perkeliant asmenį iš lovos į vežimėlį.
3. Praleidžiant ilgą laiką pasilenkus virš slaugomo asmens lovos.
Atsižvelgiant į šias problemas bei galimas traumas, žemiau pateikiamos rekomendacijos, kaip sumažinti jų riziką, bei atlikti kiek įmanoma lengvesnį ir saugesnį slaugomo asmens perkėlimą.
Pagrindiai aspektai perkeliant pacientą
Perkeliant asmenį stenkitės išlaikyti tiesią nugarą;
Perkeliant arba keliant asmenį sulenkite kelius ir alkūnes, tačiau nugarą laikykite tiesiai;
Perkeliant svorį nesisukite per juosmenį;
Visada laikykite perkeliamą asmenį prie savo kūno.
Laikykite kojas pečių plotyje, kad išlaikytumėte pusiausvyrą.
Atliekant kėlimo judesį, naudokite kojų raumenis, o ne nugaros raumenis.
Priklausomai nuo situacijos, naudokite įvairias perkėlimo technikas bei pagalbines priemones.
Informuokite asmenį apie kėlimo eigą;
Paskatinkite asmenį aktyviai dalyvauti perkėlimo procese;
Niekada netraukite asmens už rankų ar kojų;
Svarbu: jei asmuo nebendradarbiauja, yra per sunkus ar yra nepatogioje padėtyje, vienas žmogus saugiai atlikti perkėlimo negali. Tokiu atveju, reikia dviejų asmenų ir pagalbinių perkėlimo priemonių.
Gulinčių asmenų padėties keitimo būdai
Jei asmuo guli lovoje, pragulų prevencijai labai svarbus dažnas padėties keitimas. Žemiau pateikiami galimi padėties keitimo būdai.
Svarbu: Funkcinės lovos naudojimas atliekant šiuos perkėlimo būdus labai naudingas, nes reguliuojamas lovos aukštis padeda saugiai atlikti padėties keitimą. Atliekant perkėlimą, lova turėtų būti slaugančio asmens klubų lygyje.
Perkėlimas galvūgalio link
Jei asmuo turi stipresnę viršutinę kūno dalį, rekomenduojama asmenį padrąsinti perkėlimą atlikti savarankiškai. Asmuo guli ant nugaros, sulenkia kojas per kelius. Pasirėmus alkūnėmis į lovą, pakeliamas dubuo, asmuo spiriasi kojomis į lovą ir pasikelia aukštyn. Slaugantis asmuo gali prilaikyti pėdas.
Palengvinti šią užduotį, gali būti naudojamas slankusis kilimėlis. Atsirėmus alkūnėmis, remiantis į lovą, asmuo traukia dubenį į viršų slankiojo kilimėlio pagalba. Tai gali būti labai svarbu esant didelei pragulų rizikai, kad oda nebūtų tempiama. Atlikus šį veiksmą, slankusis kilimėlis turi būti iškart pašalinimas, paklodė ištiesinama.
Jei asmuo savarankiškai persikėlimo atlikti negali, galima naudoti slankųjį kilimėlį, tačiau reikalingi 2 asmenys, kurie, naudodami slankųjį kilimėlį, gali asmenį perkelti galvūgalio link.
Pavertimas į šonus
Jei asmuo gali atlikti judesį savarankiškai: padrąsinkite asmenį sulenkti vienos pusės koją, kuri yra priešinga pusei, į kurią planuoja verstis asmuo. Priešingos pusės ranka asmuo turi siekti lovos krašto ir pamažu verstis į norimą pusę.
Jei asmeniui reikalinga pagalba, atsistokite toje lovos pusėje, į kurią norėsite versti asmenį. Sulenkite priešingos pusės koją, asmens rankas sudėkite ant krūtinės. Pamažu verskite asmenį ant šono, laikydami jį už pečių ir sulenkto kelio ir klubo.
Perkėlimas į sėdimą padėtį
Sulenkite asmens kojas per kelius. Pakiškite vieną ranką po asmens pečiais, o kita ranka lengvai pastumkite asmens kojas link lovos krašto. Pamažu kelkite asmens pečius, o kita ranka prilaikydami jo klubus, perkelkite į sėdimą padėtį.
Ir atminkite, jei norite rūpintis savo artimuoju, pirmiausia turite pasirūpinti savo sveikata ir saugumu!
Registruotis konsultacijai galite telefonu +37063969719